Elektroniczne kartoteki dla szpitali

toteka pacjentaKomputery odgrywają bardzo dużą rolę w każdej dziedzinie życia człowieka. Z roku na rok ta rola staje się coraz bardziej dominująca. Już teraz komputery w medycynie mają swoje stałe miejsce- nie tylko przy rejest

Elektroniczne kartoteki dla szpitali Programy typu już niedługo staną się obowiązkiem każdej placówki medycznej. Można już teraz zakupić właściwe licencje, jednak dlaczego jest to potrzebne. O tym w artykule.

Kartoteka pacjenta

Komputery odgrywają bardzo dużą rolę w każdej dziedzinie życia człowieka. Z roku na rok ta rola staje się coraz bardziej dominująca.

Już teraz komputery w medycynie mają swoje stałe miejsce- nie tylko przy rejestrowaniu pacjentów, ale również do przechowywania ich kartotek i historii chorób. To z pewnością wygodniejsze rozwiązanie niż stos teczek i papierów.

Być może już niebawem kiedy pójdziemy do lekarza będzie on miał na ekranie komputera wszystkie dane o przebytych przez nas chorobach i zażywanych lekach. Pomoże to w trafnej diagnozie i szybkim działaniu w razie nagłego wypadku w obcym mieście czy nawet za granicą.


Dokumentacja medyczna online

Elektroniczna Dokumentacja Medyczna (EDM) ? zbiór danych, mogący stanowić element systemu informatycznego do obsługi szpitala (HIS ? Hospital Information System) przechowujący całość lub wybrane elementy dokumentacji medycznej indywidualnej (odnosząca się do poszczególnych pacjentów korzystających ze świadczeń zdrowotnych) i zbiorczej (odnosząca się do ogółu pacjentów lub określonych grup pacjentów korzystających ze świadczeń zdrowotnych).

Do systemów klasy EDM zalicza się takie systemy informatyczne, w których dane gromadzone są w formie elektronicznej bazy danych. W oparciu o te dane drukowana jest dokumentacja w formie papierowej. Taka forma stosowana była zarówno przed ogłoszeniem rozporządzenia, o którym mowa poniżej, jak również obecnie ma to miejsce we wszystkich szpitalach posiadających systemy klasy HIS.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Elektroniczna_Dokumentacja_Medyczna


Dokumentacja szpitali

Rodzaje i zakres dokumentacji medycznej (która może występować zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej) został opisany w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania1. Przepisy te regulują również sposób wytwarzania, przechowywania i udostępniania tej dokumentacji. Możliwość stosowania zamiennie dokumentacji papierowej, jak i elektronicznej dopuszcza w/w rozporządzenie, co dodatkowo potwierdzone jest w art. 56 ust. 1 Ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Elektroniczna_Dokumentacja_Medyczna



© 2019 http://foto-video.zgora.pl/