Jak zmniejszyć zużycie energii cieplnej?

h wentylacji mechanicznej lub klimatyzacji w nowoczesnych budynkach, w tym także w domach jednorodzinnych, stosuje się rekuperację ciepła w celu zmniejszenia zużycia energii oraz dobowej stabilizacji temperatury wnętrz. Wykorzysta

Jak zmniejszyć zużycie energii cieplnej? rekuperacja gdańsk
Rozbudowanie działania systemu grzewczego z pewnością przyniesie spore oszczędności, jedną z dobrych możliwości jest . Co musisz wiedzieć o ogrzewaniu?

Definicja rekuperatora

W układach wentylacji mechanicznej lub klimatyzacji w nowoczesnych budynkach, w tym także w domach jednorodzinnych, stosuje się rekuperację ciepła w celu zmniejszenia zużycia energii oraz dobowej stabilizacji temperatury wnętrz. Wykorzystane ciepłe powietrze lub woda (na odpływach do kanalizacji) oddaje energię do układu, w którym ogrzewane jest świeże powietrze lub czysta woda. Najprostszym rozwiązaniem stosowanym w układach wentylacyjnych jest rekuperator, tj. wymiennik krzyżowy. W bardziej zaawansowanych układach klimatyzacyjnych energia odzyskiwana jest z powietrza przez wymienniki ciepła w postaci paneli sufitowych. Stosowane są też układy buforujące i przechowujące energię cieplną.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rekuperacja


Duży wybór metod ogrzewania

Dla tradycyjnego ogrzewania jest wiele alternatyw, które pozwalają na efektywne grzanie całej powierzchni. Czasami wystarczy zmiana grzejników na nowe, lub wymiana ogrzewania na podłogowe, które wymaga dużo niższej temperatury dla osiągnięcia tego samego komfortu cieplnego w mieszkaniu.

Można pójść w ogrzewanie piecykami w każdym większym pomieszczeniu i grzać tylko tam gdzie się przebywa. Dobrym wyjściem jest tez ogrzewanie elektryczne, które jest bezobsługowe, czyste i proste w montażu, nawet dla niedoświadczonego w kwestiach budowlanych. Dużo ludzi również korzysta z paneli radiacyjnych, które montuje się na suficie. Ogólnie opcji jest tak dużo, ze jest w czym wybierać i przebierać, a przecież chodzi o to, żeby to nam było wygodnie z danym ogrzewaniem.


Nowe budynki i próg zużycia energii

Normy energetyczne dla budynków jednorodzinnych staja się coraz bardziej wyśrubowane. Za sprawą kolejnych ustaw, mających na celu obniżenie emisji CO2 oraz zwiększenie zainteresowania energią odnawialną, nowe budynku muszą spełniać bardzo konkretne normy zużycia energii.

Do niedawna próg wynosił 150 kWh/m2, w roku 2014 norma ta została zmieniona na 120kWh/m2, a w 2017 roku będzie to już 95 kWh/m2. CO oznacza, że każda nieruchomość mająca być budynkiem mieszkalnym nie może tego progu przekroczyć. Wymusza to stosowanie nowoczesnych materiałów budowlanych oraz stosowanie izolacji oraz wydajnych metod ogrzewania i odzyskiwania ciepła z budynku.



© 2019 http://foto-video.zgora.pl/