Naprawa samochodu a regularny serwis

h są opony. W zimie większość kierowców decyduje się na zamontowanie opon przeznaczonych na trudne warunki atmosferyczne. Zbyt długie korzystanie z określonego rodzaju opon może niekorzystnie odbić się na ich późniejszej sprawnośc

Naprawa samochodu a regularny serwis

Jakie części samochodowe są najczęściej poszukiwane przez właścicieli aut?

W związku z położeniem geograficznym Polski jednymi z najczęściej wymienianych części samochodowych są opony. W zimie większość kierowców decyduje się na zamontowanie opon przeznaczonych na trudne warunki atmosferyczne. Zbyt długie korzystanie z określonego rodzaju opon może niekorzystnie odbić się na ich późniejszej sprawności. Dlatego też ważne jest, aby cyklicznie odbywającym się przeglądom towarzyszyło sprawdzenie stanu opon i tym podobnego wyposażenia. To właśnie podczas serwisowania samochodu można odkryć wiele defektów, które można w dość łatwy sposób usunąć, a które stanowią o bezpieczeństwie pasażerów korzystających z danego pojazdu. Warto więc dbać o dokładne sprawdzanie stanu naszego samochodu.


Encyklopedycznie o kole zamachowym

Koło zamachowe ? koło o dużym momencie bezwładności, wykorzystywane do krótkotrwałego magazynowania energii mechanicznej. Jest prostym akumulatorem mechanicznym gromadzącym energię kinetyczną. Stosowane w szeroko pojętej mechanice, znajduje zastosowanie zarówno w prostych konstrukcjach (np. koło garncarskie), jak i w nowoczesnych silnikach.

Historia
Pierwsze ślady wskazujące na wykorzystywanie bezwładności obracającego się elementu do podtrzymywania ruchu, czyli protoplasty koła zamachowego, pochodzą z neolitu. Były używane do gromadzenia energii w kołach garncarskich. Po raz pierwszy zostało opisane przez arabskiego inżyniera Ibn Bassala w XI w. Zastosował on koło zamachowe do gromadzenia energii w pompie wodnej. Podczas rewolucji przemysłowej koło zamachowe było wykorzystywane w silnikach parowych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%82o_zamachowe


Jak działa tłok silnika?

Tłok silnika szczególny rodzaj tłoka połączony przegubowo (sworzniem) z korbowodem, wykorzystywany do odbierania energii mechanicznej spalanej mieszanki. Większość tłoków silników spalinowych wykonuje się ze stopów aluminium z krzemem.

Tłok spełnia wiele zadań:

uszczelnia cylinder (za pomocą pierścieni),
przekazuje siłę nacisku gazów na dalsze części mechanizmu korbowego ? do wału korbowego,
prowadzi górną część korbowodu.

W procesie produkcji przeprowadza się selekcję tłoków pod względem wymiarów i masy. Pierwsza pozwala wybrać tłok o optymalnym luzie między tłokiem a cylindrem przy ograniczonej ilości braków podczas produkcji. Druga, selekcja tłoka w zależności od masy ułatwia wyrównoważenie układu korbowo-tłokowego. Tłok funkcjonalnie dzieli się na: denko, piastę tłoka, część pierścieniową, część nośną.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/T%C5%82ok_(silnik_spalinowy)



© 2019 http://foto-video.zgora.pl/