Porady o bezpieczeństwie

iś chciałbym poruszyć temat z zupełnie innej strony. Zamierzam pisać o środkach ochronnych. Bez wątpienia podstawową...i najważniejszą rzeczą jest właściwe przeszkolenie w zakresie bhp na danym stanowisku pracy. Bez tego reszt

Dodane: 30-01-2015 11:13
Porady o bezpieczeństwie Bezpieczna i wydajna praca jest bardzo ważna w każdej firmie. Dlatego warto przeczytać o w moim poradniki. Zapraszam.

Ochronne

Pisałem już o bhp w zakresie różnych dziedzin i zawodów. Dziś chciałbym poruszyć temat z zupełnie innej strony. Zamierzam pisać o środkach ochronnych.

Bez wątpienia podstawową...i najważniejszą rzeczą jest właściwe przeszkolenie w zakresie bhp na danym stanowisku pracy. Bez tego reszta może nie wystarczyć, ponieważ po prostu osoba wykonująca pracę, może nie mieć pojęcia, jak i kiedy użyć środków ochrony i jakich zagrożeń unikać.

Podstawowymi środkami i najczęściej spotykanymi, są te chroniące ciało pracownika przed zagrożeniami uszkodzeń fizycznych. Większość pracowników budowlanych nosi kaski ochronne - jest to tak oczywiste, że taki pracownik kojarzy się już z panem w kasku. Niby nic, ale taki kask potrafi oszczędzić wielu konsekwencji, a nawet uratować życie - na przykład jeżeli komuś na rusztowaniu wypadnie młotek i spadnie na głowę kolegi na dole.
potrzebnym środkiem ochrony są rękawice robocze - stosowane bardzo powszechnie. Mimo pozorów są bardzo istotne, bo mało tego że chronią dłoń przed uszkodzeniem, ale i umożliwiają długotrwałą pracę w komfortowych warunkach - w rękawicach trudniej jest dorobić się bolesnych odcisków. Używali ich już średniowieczni rycerze - dzięki rękawicom używanie mieczy i toporów, nie było tak wyczerpujące i trudne.

Ostatnio bardzo często spotykanym środkiem ochronnym są jaskrawe, odblaskowe kamizelki. Dzięki nim operatorzy maszyn i kierowcy samochodów mogą łatwo odrzec kolegów - to zapobiega wielu wypadkom.


Bezpieczne narzędzia

W dzisiejszym tekście chciałbym omówić nieco inny temat niż zwykle. Zwykle pisałem o tematyce szkoleń bhp w firmach, tym razem postanowiłem napisać coś z własnego doświadczenia.

W dzisiejszych czasach dostępne są liczne narzędzia elektryczne, umożliwiają one szybkie i łatwe wykonanie różnego rodzaju prac. Prawdopodobnie największy grupę elektronarzędzi obejmują te używane w budowie i remoncie. Ich wykorzystanie przyspiesza i ułatwia prace, nawet w rękach amatora. Jednak może wiązać się z kilkoma niebezpieczeństwami.

Pierwszym niebezpieczeństwem (którego nie ma opisanego w instrukcjach obsługi) jest zagadnienie obciążenia elektrycznego przewodów. Trzeba pamiętać, że każde narzędzie elektryczne pobiera określoną moc podczas pracy a jeśli podłączymy kilka narzędzi do jednego przewodu o niewielkiej grubości może się to skończyć nie tylko ich nieprawidłową pracą spowodowaną spadkami napięcia ale i uszkodzeniem samych narzędzi jak i przewodu. Pół biedy jeśli zadziałają bezpieczniki ale tak czy inaczej pozostaje możliwość porażenia prądem lub zapalenia się w wyniku zwarcia.


Praca na budowie

Jak dotąd pisałem o bhp raczej w odniesieniu do prac biurowych, administracyjnych i tym podobnych, mało niebezpiecznych branżach. Teraz chciałbym poruszyć temat prawdopodobnie najbardziej kojarzący się z wypadkami przy pracy.

Oczywiście chodzi o bhp na budowie.

Praca na budowie, zwłaszcza w naszej ojczyźnie kojarzy się z lekceważeniem wszelkiego bezpieczeństwa. Na szczęście, najgorsze w tej kwestii, minęło razem z epoką. Obecnie firmy budowlane dbają o bezpieczeństwo pracowników. W nieciekawej sytuacji są pracownicy zatrudniani na czarno. To prawdopodobnie takie osoby bardzo często ulegają niebezpiecznym wpadkom.

Na placu budowy niemal każda praca jest potencjalnie niebezpieczna. Począwszy od wszelkich prac na wysokościach, prac na rusztowaniach, przy budowie konstrukcji dachów. Niestety często zdarza się, że wypadki przy takich działaniach kończą się tragicznie. Dlatego konieczna jest wysoka ostrożność i bardzo solidne przeszkolenie pracowników wykonujących takie prace. Nie wolno zapominać, że upadek raptem z kilku metrów może zakończyć się poważnymi uszkodzeniami ciała, a nawet śmiercią. Kask może okazać się niewystarczający!.

W kolejnej notce zamierzam omówić kolejne aspekty pracy na budowie w kontekście bhp.© 2019 http://foto-video.zgora.pl/